Sıkça Sorulan Sorular

Popüler Sorular / Popular Questions

Genel Sorular

WATT – LÜMEN NEDİR?
Bir led ışık sağlamak için çevreye yaydığı toplam (insan gözüne göre) ışık miktarını yada ışık gücünü ölçmek için kullanılan Uluslararası birime lümen denir. Basit bir ifadeyle, Lümen (lm) ile gösterilir. Örneğin watt değeri yüksek olan armatürler daha fazla çevreye ışık yaymaktadır.  

Watt Nedir ?

Watt, Bir armatürün aydınlatmak için elektrik şebekesinden çektiği elektrik gücü miktarını gösterir. Birçok kişi bir armatürün gücü (W) ne kadar yüksek ise, ışığın o kadar parlak olacağını düşünür. Bu tam olarak doğru değildir. Farklı tiplerdeki armatürler şebekeden daha az güç (yani daha düşük elektrik faturası) çekerken en az diğer armatürler kadar yüksek ışık verebilirler. İki adet armatürün hangisinin daha parlak olduğunu anlamak için watt değerlerine değil lümen değerlerine bakılmalıdır. Lümen değeri daha büyük olan armatürler her zaman daha parlak yanacaktır. Nasıl uzunluk metre, ağırlık kg ile ölçülüyorsa armatürler parlaklıkları da watt değeri ile değil lümen değerleri ile ölçülür.  

Aydınlatma Verimi Nedir ?

Bir armatürün verimliliği şebekeden çektiği watt başına ne kadar lümen ışık verdiğidir. Verimli armatürler şebekeden daha az enerji çekerken daha yüksek ışık verebilmektedirler. Ledram ürünlerinde Uzun ömürlü Yüksek lümenli LM302Z+ Samsung (chip) led’ler armatürlerimizde kullanmaktayız. Ancak bir armatür kullanım kabiliyeti sadece watt-lümen ilişkisi üzerinden tanımlanamaz. Kullanılan armatürlerin ömrü, bakım maliyetleri, çalışma sıcaklığı, tepkime süresi, başlangıç satın alma maliyeti,- dim edilebilme, dış ortamlarda kullanım ve CRI gibi birçok özellikler armatür kullanım kabiliyetlerini tanımlar.  
LENS NEDİR NE İŞE YARAR?

LENS NEDİR NE İŞE YARAR?

Işık kaynağı tarafından yayılan ışığı kontrol altına alarak belirli bir açıda ve yoğunlukta dağılmasını sağlayan optik materyale lens adı verilir. Lenslerışık açısı üzerinde hassas kontrol imkânı sağlar. Lensler, plastiksilikon ya da cam malzemeden çeşitli şekil ve boyutlarda imal edilmektedir. Tek bir LED veya bir LED dizisi ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanabilir. LED’ler üzerinde yer alan kubbebirincil optik materyal olarak adlandırılır. Birincil optik LED’in kendisine yerleşiktir. LED’e yapışık haldeki bu kubbeden çıkan ışık, genellikle geniş bir açıda yayılmaktadır.  Geniş açıda yayılan ışık, uzak mesafelerde aydınlatılacak yüzeye ulaşmadan kaybolmaktadır. Bu da LED aydınlatmalarda ikincil optik (LENS) kullanımı gerekliliğini ortaya çıkartmaktadır. LED’ler yönlü ışık kaynaklarıdır ve maksimum 120-180 derece açıda ışık yayabilir. Birincil optik materyal ile birleştirilmiş tipik LED paketleri; genellikle 120 derece civarında ışık açısına sahiptir. Ancak 120 derece ışık açısı, pek çok uygulama için uygun değildir. Lensler, ışığı toplayıp, aydınlatılacak yüzeye kadar ulaştıran ikincil optik materyallerdir. Lensler, ışığı toplar ve tüm parlaklığı kontrollü bir açı ile aydınlatılacak yüzeye kadar ulaştırır. Lensler ışığı dikey ve yatay eksende dağıtır. Her iki eksende ışık açısı aynı ise bu tür lensler Simetrik (30°-60°-90°) lens adı verilir. Dikeydeki ışık açısı ile yataydaki ışık açısı farklı ise bu tür lenslere de Asimetrik(150°x60°) lens adı verilir. Ve  Belirli bir yönde odaklanmış ışığa ihtiyaç duyulan iç mekân ve dış mekân aydınlatmalarında asimetrik lensler kullanılmaktadır. LED ışık kaynaklı sokak lambalarında ışığın yol yüzeyine yansıtılması için asimetrik lensler kullanılmaktadır. Örneğin; 150°x60° asimetrik lens ile ışık yol genişliği boyunca 60 derece açıyla, yol uzunluğu boyunca 150 derece açıyla yayılır. Bu sayede direkler altında çok parlak noktalar, direkler arasında karanlık noktalar oluşması önlenerek homojen bir aydınlatma sağlanmış olur. Lensler vidalanarak, yapıştırılarak ya da üzerindeki tırnaklar ile LED’e, baskı devre kartına ya da gövdeye tutturularak monte edilebilir. Lens seçimi yaparken, verimlilik değerine de dikkat edilmelidir. Bu değerin olabildiğince yüksek olması arzu edilmelidir. Çünkü yüzdesel olarak ifade edilen bu değer, ışığın ne kadarının lens dışına çıkabildiğini belirtir. Aydınlatma uygulamalarında lens seçimi tamamen proje ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir. Lenslerin bir başka avantajları ise ışık kaynağını gizlemesi ve bu sayede kamaşmayı azaltmasıdır.
Kelvin (K) Renk Sıcaklığı Nedir ?

KELVIN (K)

LED Armatürlerden önce tüm ev aydınlatmaları flamanlı ampuller tarafından sağlanıyordu. Bu ampullerde sadece 2700-3000K aralığında ışık verdiklerinden kelvin kavramı bilinmiyordu. Ancak enerji tasarruflu LED armatürler kullanılmaya başlandıkça ve bunların sundukları farklı renk sıcaklıkları bu kavramı güncel hayatta daha bilinir hale getirdi. Satın aldığımız aydınlatma ürünlerinde ışık kaynağının hangi renk sıcaklığını verdiği belirtilir. Buna göre 2700-3000K arası sıcak renkleri verirken 4000K değerleri çoğu zaman gün ışığı da dediğimiz doğal beyaz ışığı verecektir. Kelvin değeri 6500K'e çıktığında artık soğuk beyaz bir ışık elde edilir. Hangi kelvin değerinde hangi sıcaklığın oluştuğunu yukarıdaki KELVIN RENK SICAKLIĞI TABLOSU'ndagörebilirsiniz.

Sıcak ışık (2700-3000K)

2700 – 3000 kelvin renk sıcaklıkları ”sıcak ışık” olarak kabul edilir. Sıcak ışık genellikle parlak soğuk ışığa göre daha yumuşak, iyi bir görüş ve rahat bir atmosfer sağlar. Bunun için yatak odaları, oturma odaları, yemek odaları ve lokantalarda tercih edilir. Ev yaşamında konfor sağlamak için bu renk sıcaklığı tercih edilmelidir.

Doğal ışık (4000K - Gün Işığı)

Sıcak ışık evlerde genel bir kabul görmesine rağmen, bazı kişiler doğal beyaz ışığı tercih edebiliyor. Doğal beyaz ışık 4000K (Gün Işığı) renk sıcaklığındadır. Kişilerde ve çalışanlarda enerjik ve ferahlatıcı bir ruh hali yarattığı için park, bahçe, ofis, girişler ve diğer çalışma ortamlarında Gün Işığı tercih edilmelidir.

Soğuk ışık (6500K - Beyaz)

Çalışma ortamlarında soğuk beyaz ışık iş verimliliğini artırabilir, detayları görmemiz gereken işlerde bu renk tercih edilmelidir. Görsel alanlar, güvenlik aydınlatmaları, Fabrikalar, Stadyumlar, Şantiyeler, Otoparklar ve garajlar için tavsiye edilir.
Kredi Kartı Ödemeleri
Kredi Kartı ödemelerinde ledram.com Sanal Pos uygulamaları olan ? firması ile çalışmaktadır. 5Farklı kredi kartı seçeneğii ile kolaylıkla ödeme yapabilirsiniz Çalıştığımız Bankalar:
 • Bonuscard
 • Axcess
 • Maximum
 • CardFinans
 • World
 • MasterCard
 • Visa
Kredi Kart ödemeleri için güvenliğiniz açısından elektromarketim.com  3D Securty ile işlem yapmaktadır. Kredi Kartlarına Taksit İmkanı vardır. Almış olduğunuz ürüne göre taksitlendirme seçeneği olup, taksit seçeneğine göre komisyonları banka tarafından oluşturulup tarafınızdan ödenmektedir.
Nasıl Sipariş Verebilirim
 • Almak istediğiniz ürünleri öncelikle sepetinize ekleyin
 • Ürünleri sepetinize ekledikten sonra Kasaya Git düğmesine tıklayın
 • Açılan Pencerede Hesap Seçenekleri Kısmında üyeliğiniz var ise üye girişi yapın
 • Üyeliğiniz yoksa üyelik oluşturmak için bilgilerinizi doldurun
 • Fatura adresinizi doldurun veya seçin devam düğmesine tıklayın
 • Tesliman adresinizi doldurun veya seçin devam düğmesine tıklayın
 • Kargo seçeneklerinden birini seçin ve siparişiniz ile alakalı bir açıklama var ise sipariş açıklamanızı ekleyin ardından devam tuşuna basın.
 • Ödeme metodundan Banka Havalesi veya Kredi kartını seçerek siparişiniz ile alakalı bir açıklama var ise sipariş açıklamanızı ekleyin ardından Mesafeli Satış sözleşmesini okuyarak onaylayın. Devam tuşuna basın
 • Siparişiniz Havale yöntemi ile ise Siparişi Onaylıyorum düğmesine basın ve siparişiniz oluşturulsun.
 • Siparişinizi Kredi Kartı ile ödeme yapmak istiyorsanız Sipariş onayla sekmesinde kredi kartı bilgilerinizi doldurun ve siparişinizi onaylayın.
İptal / İade / Değişim
İptal / İade / Değişim işlemleri için öncelikle Hesabım Sayfasında Bulunan Siparişlerim Sayfasına Ulaşmalısınız. Siparişlerim sayfasında ürün ile alakalı detaylara bakmak için Göster düğmesine basmalısınız. İade etmek istediğiniz siparişiniz ile alakalı işlemlerde İade et düğmesine basmalısınız. Açılan sayfadaki bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurup İadeyi Onaylamalısınız. Ardından siparişiniz sizin elinize ulaştı ise size gönderildiği şekilde kullanılmamış, deforme edilmemiş, kutusu bozulmamış bir şekilde irsaliyesi ile birlikte Yurt İçi Kargo Ledram Cari ismi ile alıcı ödemeli olarak göndermelisiniz. İade siparişiniz elimize ulaştıktan sonra, ürün incelenip iade işleminiz tamamlanır.
Üye Olurken Verdiğim Bilgiler İle Ne Yapılıyor
Üye olurken verdiğiniz kişisel bilgileriniz tamamen saklı kalmak kaydı ile siparişlerinizde fatura aşamaları için kullanılmaktadır. İsteğiniz doğrultusunda onaylarsanız Kampanyalar Hakkında bilgilendirme amacı ile kullanılır. Daha Fazla Detay İçin Gizlilik Politikalarımız ve Kullanıcı Sözleşmesi sayfalarımıza göz atabilirsiniz.
Nasıl Üye Olurum
ledram'a üye olmak ücretsizdir. www.ledram.com adresinde sayfanın en üst köşesinde bulunan +Kayıt Ol düğmesine basarak ve bilgilerinizi doldurarak üye olabilirsiniz.
Hesabım Menüsünden Hangi İşlemleri Yapabilirim
Hesabım Menüsünden Yapabileceğiniz İşlemler: 1-Hesap Bilgilerinizi Düzenleyebilirsiniz
 • Adınız ve Soyadınız
 • E-Posta Adresiniz
 • Telefon Numaranız
 • Faks Numaranız
 • Vergi Numaranız
 • Vergi Daireniz
 • TC Kimlik Numaranız
2- Parola Bilgilerinizi Değiştirebilirsiniz 3- Adres Defterinizi Düzenleyebilirsiniz 4- Düzenlediğiniz Alışveriş Listenizi Düzenleyebilirsiniz 5- Siparişlerinizi Görüntüleyebilirsiniz ve İade İşlemlerinizi Yapabilirsiniz 6- İade Taleplerinizi Takip Edebilirsiniz 7- Size elektromarketim tarafından tanımlanan kredi/bakiye işlemlerini takip edebilirsiniz 8-Otomatik ödemelerinizi takip edebilirsiniz 9-Bülten aboneliği işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Para birimi seçin
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları
X